Proleće u mom kraju

Ovih je dana sunčano i lepo vreme. Sunce se konačno izleglo iza oblaka. Ulice, parkovi i trgovi su prepuni ljudi i dece, jer je maj stigao u moj kraj.
Posmatram svet oko sebe i uživam u prolećnim prizorima. Bašte i parkovi su puni šarenolikog i raznovrsnog cveća čiji se mirisi šire i prostiru na sve strane. Pčelice i leptirići lete od cveta do cveta, grane su se razgranale i okitile zelenim lišćem. Nebo je vedro i bez oblaka, a zelena trava mekana i nežna poput pupoljaka cveća. U mojoj su bašti procvetale majske ruže krupnih, krv crvenih pupoljaka i lale su stigle i sve odiše raznobojnošću. Niko više nigde ne žuri, ljudi su bezbrižni, nasmejani i vedri. U parkovima se dečurlija veselo ljuja, klacka, pentra i vrišti od sreće, a sa njima i ptičice cvrkuću, širi se zvuk prolećne i srećne pesme. I igrališta su puna dece koja trče na sve strane, igraju se loptom, preskaču lastiš i voze rolere. Rode su se vratile u svoja gnezda i čekaju svoje mladunce. Klupe više nisu usamljene, zauzele su ihsrednjoškolci, begunci sa časova, baš kao i zaljubljeni parovi koji razmenjuju poglede i drže se za ruke. A penzioneri sede i čituckaju novine, pa povremeno izvire da pogledaju šta se okolo njih dešava.
Zbacili smo sa sebe teške i debele kapute, pa smo bez briga i bez kišobrana, što je najvažnije.
Majska jutra počinju sa zvukom prvih petlova i suncem koje izlazi visoko iznad krovova kuća i zgrada. Maj je sa sobom doneo jagode, krupne, slatke i sočne, ali i prve trešnje, moje omiljeno voće. Lakše se ustaje i budi i odlazi na posao i u školu.
Najviše volim da sedim u svom dvorištu, uživam u ukusu slatkog, rumenog voća, posmatram zelenilo oko sebe, uživam u mirisu cveća i zvuku prirode i čitam knjigu. Vikendom sam ja zadužena za nabavku hleba, pa sednem na bicikl, provozam se kroz svoj kraj, nauživam lepotom moje ulice i obavim kupovinu. Vikendom odlazimo na izlete pored reke, uživamo na obali dok tata lovi ribu za ručak. Uveče sa drugaricama odlazim sa drugaricama u šetnju ili vožnju rolerima, tada jedemo i prve sladolede i pijemo limunadu, šapućemo jedna drugoj tajne o svojim simpatijama. I bašte kafića su pune ljudi i sve vrvi od gužve i muzike.
Tokom majskih dana pravimo i pripreme za letovanje, razgledamo ponude turističkih aranžmana i planiramo odlazak na more ili planinu.
Radujem se svakom novom danu i uživanju u prirodi i suncu. Život postaje mnogo lepši i vedriji tokom majskih dana.

Nema komentara

Comments are closed.

To Top
BosanskiБългарскиHrvatskiMagyarМакедонски јазикRomânăСрпски језикSlovenščina